Deska rozdzielcza samochodu z zegarem po lewej stronie, prędkościomierzem po prawej stronie i symbolem systemu start-stop pośrodku

Podstawowe zasady działania systemu Start-Stop

System Start-Stop automatycznie wyłącza i ponownie uruchamia silnik, aby skrócić czas pracy na biegu jałowym, a tym samym zmniejszyć zużycie paliwa i emisję spalin. Większość producentów montuje w nowych samochodach z systemem Start-Stop akumulatory VARTA®.

Akumulator zasila wszystko – od zapłonu po stale działające układy elektryczne pojazdu i pokładowe systemy rozrywki. Zapewnia on stały dopływ energii do wszystkich urządzeń w czasie postoju. Rolą akumulatorów jest więc nie tylko umożliwienie rozruchu silnika - dlatego właśnie mówi się, że AKUMULATOR jest SERCEM pojazdu.

Większość nowych samochodów wyposażonych jest w system Start-Stop. Z myślą o nich stworzyliśmy dwa innowacyjne akumulatory: VARTA® Silver Dynamic z technologią AGM do pojazdów z zaawansowanym systemem Start-Stop z rekuperacją oraz VARTA® Blue Dynamic z technologią EFB do samochodów ze standardową wersją tego systemu.

Jazda i przyspieszanie

Zaawansowany system zarządzania energią odłącza alternator podczas przyspieszania i w trakcie normalnych warunków jazdy, dzięki czemu silnik może przekazywać więcej mocy na koła. Alternator włącza się ponownie jedynie wtedy, gdy poziom naładowania akumulatora spada poniżej ustalonego progu.

Rola akumulatora:

Akumulator jest rozładowywany i ponownie ładowany oraz samodzielnie musi zasilać wszystkie sprzęty elektroniczne.

Hamowanie

Hamowanie rekuperacyjne częściowo pozwala na przetwarzanie energii kinetycznej pojazdu w energię elektryczną, która powraca do akumulatora.

Rola akumulatora:

Akumulator jak najszybciej musi zostać ponownie naładowany. Powinien dysponować on wystarczającą pojemnością do przyjęcia dodatkowej energii. Musi być także zdolny do działania przy niskim stanie naładowania.

Zatrzymanie i wyłączenie silnika

Kiedy pojazd zatrzymuje się, system Start-Stop wyłącza silnik.

Rola akumulatora:

Nawet w stanie rozładowania akumulator musi dostarczyć wystarczająco dużo mocy, by ponownie uruchomić silnik.

Wyszukiwarka akumulatorów VARTA®


Jeżeli jesteś warsztatem lub prowadzisz firmę zajmującą się akumulatorami zachęcamy do skorzystania z wyszukiwarki w VARTA Partner Portal.

Wyszukiwarka punktów sprzedaży VARTA®

Znajdź inne punkty sprzedaży