KROK PIERWSZY: Montaż akumulatora samochodowego KROK DRUGI: Demontaż akumulatora samochodowego KROK TRZECI: Jak zamontować nowy akumulator KROK CZWARTY: Recykling akumulatora
← Montaż i wymiana Mężczyzna umieszcza akumulator w samochodzie; widoczne są tylko jego ramiona.

KROK PIERWSZY: Montaż akumulatora samochodowego

Sprawdź książkę serwisową swojego pojazdu i znajdź w niej rekomendacje producenta oryginalnego wyposażenia dotyczące:

Klasy wielkości akumulatora - rozmiar akumulatora, który będzie najlepiej pasował do fizycznych wymiarów Twojego auta. Wiele pojazdów jest przystosowanych do więcej niż jednej klasy.

Mocy zimnego rozruchu (CCA) - CCA jest niezwykle istotna , jeśli chodzi o możliwość startowania w niskich temperaturach. To siła prądu (mierzona w amperach), jaką akumulator jest w stanie wygenerować w ciągu 30 sekund w temperaturze -17, 8 °C, czyli 0°F zanim napięcie spadnie poniżej poziomu użyteczności.

Pojemności rezerwowej (RC) - pomaga zasilać system elektryczny w Twoim pojeździe, w momencie gdy alternator przestaje pracować. Wskaźnik ten oznacza ilość minut, w czasie których akumulator będzie w stanie dostarczać prądu o pełnej mocy zanim jego napięcie spadnie poniżej poziomu użyteczności.

Ogólnie zarówno w przypadku CCA jak i RC im wyższy wskaźnik tym lepiej. Aczkolwiek, jeśli żyjesz w zimnym klimacie wskaźnik CCA powinien być ważnym elementem wyboru akumulatora. I odwrotnie, jeśli żyjesz w klimacie raczej ciepłym, nie potrzebujesz aż tak wysokiego CCA.

Jeśli szukasz akumulatora o głębokich cyklach przeznaczonego dla sprzętów marynistycznych lub kamperów, musisz także wziąć pod uwagę:

Typ wyposażenia, który będzie zasilany
Ilość amperów (A) potrzebną do zasilenia wyposażenia
Ilość godzin, w ciągu których będziesz korzystał z wyposażenia

Pomnóż ilość amperów przez ilość godzin, a otrzymasz potrzebną Ci ilość amperogodzin. Pobór prądu wyposażenia (A) x czas (h) = Ah

Jacht żaglowy żegluje po otwartym akwenie

Przykład: kuter rybacki

Światła
Silnik elektryczny podnośnika do ryb
Echosonda
Radio
Łącznie

10 x 5 = 50
1 x 5 = 5
3 x 5 = 15
1 x 5 = 5
75 AH*


* Poszukaj akumulatora, który dostarczy odpowiednią ilość amperogodzin (tu 75 Ah) w danym czasie i o danym napięciu znamionowym.

Na wszelki wypadek, żeby zachować zapas bezpieczeństwa, zwiększ obliczoną ilość amperogodzin o 20%.