Jak działa akumulator? Rozładowanie akumulatora Który akumulator pasuje do mojego samochodu? Budowa akumulatora Bezpieczeństwo i obsługa akumulatora Porównanie pracy cyklicznej Montaż i napełnianie akumulatora VARTA® Powersports AGM Wykaz pojęć dotyczących akumulatorów
← Podstawowe informacje o akumulatorach Taśma z dwoma rzędami akumulatorów VARTA®

Jak działa akumulator?

Akumulator magazynuje energię elektryczną, by z niej skorzystać w przyszłości. Napięcie wytwarza się w wyniku reakcji chemicznej, która zachodzi, gdy dwa przeciwne materiały, to jest płyta ujemna i dodatnia zostają zanurzone w elektrolicie, który jest roztworem kwasu siarkowego i wody. W typowym akumulatorze kwasowo-ołowiowym napięcie wynosi około 2 V na ogniwo, co razem daje 12V. Prąd płynie z akumulatora w momencie, gdy zamyka się obwód pomiędzy klemami dodatnimi i ujemnymi. Dzieje się tak wtedy, gdy jakikolwiek odbiornik, który potrzebuje prądu, na przykład radio, zostaje podłączony do akumulatora.

Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, że akumulator kwasowo-ołowiowy działa w nieustannym procesie ładowania i rozładowywania. Gdy akumulator jest podłączony do odbiornika, który potrzebuje prądu, jak na przykład rozrusznik w Twoim samochodzie, prąd płynie z akumulatora. A to oznacza, że akumulator zaczyna się rozładowywać.

W odwrotnej sytuacji, akumulator zaczyna się ładować, gdy prąd do niego wraca, ponownie wytwarzając różnicę elektroujemności pomiędzy elektrodami.

Dzieje się tak wtedy, gdy jedziesz nie używając żadnych dodatkowych akcesoriów, a alternator zwraca prąd do akumulatora.

Kiedy akumulator się rozładowuje, płyty ołowiowe upodobniają się do siebie w sensie chemicznym, elektrolit staje się słabszy, a napięcie spada. Wtedy możliwe jest takie rozładowanie akumulatora, że nie może on już dostarczać energii o napięciu, które można by wykorzystać.

Rozładowany akumulator można naładować, zaopatrując go ponownie w prąd. Pełne naładowanie przywraca różnicę elektroujemności pomiędzy elektrodami i sprawia, że akumulator jest gotowy do pełnej eksploatacji.

Unikalność procesu rozładowywania i ładowania w akumulatorze kwasowo-ołowiowym polega na tym, że energia może być zużywana i przywracana za każdym razem od nowa. Im częściej akumulator jest rozładowany i ładowany, tym większa jest jego odporność cykliczna.