Jak działa akumulator? Rozładowanie akumulatora Który akumulator pasuje do mojego samochodu? Budowa akumulatora Bezpieczeństwo i obsługa akumulatora Porównanie pracy cyklicznej Montaż i napełnianie akumulatora VARTA® Powersports AGM Wykaz pojęć dotyczących akumulatorów
← Podstawowe informacje o akumulatorach

Który akumulator pasuje do mojego samochodu?

Jaki akumulator jest odpowiedni dla Twojego pojazdu? Znajdziesz tu kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci podjąć właściwą decyzję.

Sprawdź książkę serwisową swojego pojazdu i znajdź w niej rekomendacje producenta oryginalnego wyposażenia dotyczące:

Klasy wielkości akumulatora - rozmiar akumulatora, który będzie najlepiej pasował do fizycznych wymiarów Twojego auta. Wiele pojazdów jest przystosowanych do więcej niż jednej klasy.

Mocy zimnego rozruchu (CCA) - CCA jest niezwykle istotna , jeśli chodzi o możliwość startowania w niskich temperaturach. To siła prądu (mierzona w amperach), jaką akumulator jest w stanie wygenerować w ciągu 30 sekund w temperaturze -17, 8 °C, czyli 0°F zanim napięcie spadnie poniżej poziomu użyteczności.

Pojemności rezerwowej (RC) - pomaga zasilać system elektryczny w Twoim pojeździe, w momencie gdy alternator przestaje pracować. Wskaźnik ten oznacza ilość minut, w czasie których akumulator będzie w stanie dostarczać prądu o pełnej mocy zanim jego napięcie spadnie poniżej poziomu użyteczności.

Jeśli szukasz akumulatora o głębokich cyklach przeznaczonego dla sprzętów marynistycznych lub kamperów, musisz także wziąć pod uwagę:

  • Typ wyposażenia, który będzie zasilany
  • Ilość amperów (A) potrzebną do zasilenia wyposażenia
  • Ilość godzin, w ciągu których będziesz korzystał z wyposażenia

Pomnóż ilość amperów przez ilość godzin, a otrzymasz potrzebną Ci ilość amperogodzin.

Pobór prądu wyposażenia (A) x czas (h) = Ah

Przykład: kuter rybacki

Światła 10 x 5 = 50

Silnik elektryczny podnośnika do ryb: 1 x 5 = 5

Echosonda 3 x 5 = 15

Radio 1 x 5 = 5

Łącznie = 75 Ah*

*Poszukaj akumulatora, który dostarczy odpowiednią ilość amperogodzin (tu 75 Ah) w danym czasie i o danym napięciu znamionowym.

Na wszelki wypadek, żeby zachować zapas bezpieczeństwa, zwiększ obliczoną ilość amperogodzin o 20%.