Starszy mężczyzna na czarno-białej fotografii

Historia marki VARTA® (1887–1909)

Dzisiejsze akumulatory VARTA® to owoc ponad 100 lat działalności, której celem było zawsze dostarczanie zaawansowanych technologii, doskonałych parametrów użytkowych oraz usług na najwyższym poziomie klientom na całym świecie.

1887: Adolf Müller wprowadza markę VARTA®na drogę sukcesu

W latach 80-ych XIX w. duch innowacji jest wszechobecny. Nowe technologie zmieniają życie codzienne. Silnik spalinowy, rentgen, światło elektryczne – te rewolucyjne odkrycia zapowiadają nadejście nowej ery. Jednym z pionierów tamtych burzliwych czasów jest Adolf Müller. W miejscowości Hagen zakłada firmę Büsche & Müller, torując tym samym drogę dla przyszłej marki VARTA.

1890: AEG & Siemens inwestuje

AEG oraz Siemens zaczynają produkcję ogniw, które są kluczowym komponentem akumulatorów. Decydują się oni zainwestować w Büsche & Müller, prekursora dzisiejszej marki VARTA. Efekt? Powstaje Accumulatorenfabrik AG (w skrócie AFA).

1893: Akumulatory VARTA zasilają pierwsze samochody elektryczne w Niemczech

„Runabout” to pierwszy pojazd marki Baker. Jego konstruktorem i kierowcą jest nie kto inny jak Thomas Edison. To pierwszy amerykański samochód elektryczny wprowadzony na rynek niemiecki przez Adolfa Müllera. Koło się zamyka, „Runabout” zasilany jest przez akumulatory AFA, prekursora marki VARTA.

1904: Rodzi się nazwa VARTA

AFA tworzy własną markę VARTA. Początkowa produkują oni małe, przenośne akumulatory ołowiowe do zapłonu silnika. To właśnie dzięki nim rozruch ręczny przechodzi na emeryturę. Nazwa marki jest akronimem słów Vertrieb, Aufladung, Reparatur Transportabler Akkumulatoren („dystrybucja, ładowanie, naprawa przenośnych akumulatorów”).

1905: Bezpieczniej w nocy

Coraz więcej kierowców wybiera się w drogę po zmroku. Odpowiedź VARTY? Na rynek wchodzą pierwsze akumulatory zasilające oświetlenie w samochodzie.

Wyszukiwarka akumulatorów VARTA®


Jeżeli jesteś warsztatem lub prowadzisz firmę zajmującą się akumulatorami zachęcamy do skorzystania z wyszukiwarki w VARTA Partner Portal.

Wyszukiwarka punktów sprzedaży VARTA®

Znajdź inne punkty sprzedaży